V hodinách dějepisu jsme zjistili spoustu informací o středověkých městech a jejich obyvatelích. Mezi ně patřily i skupiny lidí židovského vyznání. Ti se scházeli na místech, které se nazývají synagogy. A protože jsou v Plzni hned dvě, rozhodli jsme se je navštívit.
Ve čtvrtek 27. 4. 2023 jsme se k nim nejdříve přiblížili pěšky. Překonali jsme vzdálenost od naší školy na Lochotín, kde záchranu představovala tramvaj č. 1. Tramvaj spasitelka nás dopravila až na náměstí. Odtud to byl už jen kousíček ke Staré synagoze. Ta je úplně schovaná ve vnitrobloku domu ve Smetanových sadech (lékárna Menora). Prohlédli jsme si vzpomínkovou zahradu, kde byly oblázky se jmény lidí, kteří byli po roce 1942 deportováni do koncentračních a vyhlazovacích táborů. Zaujala nás příjmení Abeles, Roubíček, Khon, Popper. Následně jsme vstoupili dovnitř budovy. Kluci, kterým už bylo 13 let, dostali zvláštní čepičky – jarmulky. Paní průvodkyně nám předala spoustu informací, např. že první židé přišli do Plzně kolem roku 1338, že většinou obchodovali, že se pořád báli a utíkali, že synagogy musí být natočené na východ, že tu platí zasedací pořádek, muži dole v lavicích, ženy na balkonech …..
Pak jsme zamířili ke druhému cíli.
Velká synagoga na Klatovské třídě je opravdu velká, nádherně zrekonstruovaná, ohromující, ale většině se víc líbilo v té menší. Působila laskavěji.
Významy slov ghetto, synagoga, tóra, desatero, hebrejština, judaismus jsme znali už ze školy, ale ještě zkusíme vyhledat, co znamenají slova kabala, halacha, chazar, šabat, bar micva, Maharal, Aškenázové, bima. Snad to zvládneme.
Doporučení pro Vás, kteří se chcete do synagog podívat. Opravdu dobře se oblékněte, je v nich pekelná zima.